Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 25.06.2017 23:36:06

Chovatelská stanice -RUSKÁ BAREVNÁ BOLONKA

POKOŽKA A SRST

BlueBoard.cz Button 88x31 px

 

 


Pokožka a strst

Mnohé kožní nemoci jsou zdlouhavé a proto je při jejich léčbě nezbytná trpělivost a vytrvalost.

Příznaky kožních chorob jsou:

  1. zánět
  2. podráždění
  3. línání
  4. poškození kůže
  5. depigmentace a ztluštění

Pes může jevit velmi značné podráždění, ačkoliv není vidět žádný zánět/a naopak na něm můžeme pozorovat dosti výrazný zánět a přitom se zdá, že mu vůbec nevadí. Pokud však proti tomu nic neděláme oba případy se mohou velmi rychle zhoršit!!!

Zánět kůže: Kůže je zarudlá, často napuchlá a může mít vyšší teplotu než okolí. Na psovi vidíme příznaky bolestivosti na dotek a místního zánětu. Z postiženého místa může vytékat čirá, bezbarvá tekutina, která se zakaluje jak se infekce rozšiřuje. Nakonec se objeví hnis a infikované místo zapáchá. Bývá nutné vystříhat srst v okolí a postiženou oblast očistit teplou vodou. Po poradě s lékařem jím doporučeným přípravkem.

Depigmentace a ztluštění kůže: Je to přirozený důsledek stárnutí, ale může to být i příznak invaze parazitů nebo nevyvážené stravy.

Svědění a škrábání: Š krábání svědivého místa sice přinese dočasnou úlevu, ale může také zhoršit místní zánět.Příčinou mohou být paraziti, písek, osiny z travních semen, domácí dezinfekční prostředky nebo další chemikálie doma, v zahradě i venku.Léčba by se měla zaměřit na odstranění původní příčiny dráždění. Pokud se pes i nadále škrábe je lepší poradit se s lékařem.

Alergická reakce kůže:

  • Může vzniknout přecitlivělostí na některé složky potravy nebo nalátky v okolí psa. Hlava psa může opuchnout během několika minut a může se objevit kopřivka a zase zmizet. Další příznaky jsou náhlý průjem a línající místa na kůži.
  • Léčba: Nejprve je nutné určit správnou diagnózu lékařem, který musí určit na kterou látku je pes vlasně alergický. Hodně pomůže pokud sami vysledujeme po požití čeho se pejskův stav zhoršuje(změna stravy, pamlsků, prostředí......) Jakmile je zjištěno na co je pes alergický je nutné tomuto se napříště vyvarovat.

Poranění kůže: Dosti obvyklé jsou pokousání, řezné rány.....Většinou je nutné zasáhnout ihned, protože pokousání je skoro vždy zdrojem infekce a řezné rány jsou také velmi nebezpečné. Veterinář rány vyčistí, aby v nich nic nezůstalo, větší poranění sešije( jiné je lepší nechat otevřené) ováže a dá příslušné injekce.

Cysty mezi prsty: Ve skutečnosti se nejedná o cysty, ale drobné abscesy. U některých plemen se vyskytují velmi často, zvláště u malých teriérů(např.: Westík...). Někdy tyto abscesy bývají i příznakem celkového oslabení organismu, proto nechte psa raději odborně vyšetřit.

Línání: Většina psů vlastně pořád trochu líná- je to přirozené. Větší línání je normální na podzim a na jaře, kdy následuje růst nové srsti. U psů chovaných doma je vlivem ústředního topení méně ovlivněno ročním obdobím. Pokud se však vyskytne rozsáhlé línání, může to být příznak hormonální poruchy nebo nevhodného krmení. Opatření: Pravidelné koupele za použití kvalitního, vhodného šamponu pomohou odstranit odumřelou srst. Přidáváním doplňků stravy na srst pomohou upravit případy způsobené nevhodnou stravou. Pokud však tato opatření ve spojení s pravidelnou péčí o srst nepřinesou žádoucí zlepšení- navštivte zvěrolékaře.

                          

Blechy a vši: Tito parazité mohou způsobit kožní záněty. Blechy a jejich trus, který vypadá jako malé skvrnky od sazí bývají vidět kolem hlavy a podél zad. Blechy a vši se hubí vhodnými koupelemi, spreji a aerosoly. Důležité je okolí,kde se pejsek pohybuje vydesinfikovat také-samotné odblešení/odvšivení pejska tady nestačí. Váš lékař Vám určitě poradí řadu přípravků(antiparazitní obojky, kapky...) které jsou pro Vašeho pejska nejlepší a působí jako prevence proti blechám, vším, klíšťatům a jiným parazitům.

                                                      Přípravky proti parazitům....

    

             

                                                           Antiparazitní obojky.....

    

.....a mnoho dalších

Co se šamponů týče pak všichni výrobci od nejlevnějších po ty nejluxusnější prodávají šampony proti parazitům.........

Najdete na stránkách

 

TOPlist