Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 25.06.2017 23:36:06

Chovatelská stanice -RUSKÁ BAREVNÁ BOLONKA

MOČOVÝ SYSTÉM

BlueBoard.cz Button 88x31 px

 

 


Onemocnění močových cest

Toto onemocnění je u psů časté. Choroby močových cest se prokazují velmi těžko, není to lehké ani pro zvěrolékaře.

Zápal močového měchýře

Toto onemocnění, které nejčastěji vzniká při nachlazení, je velmi bolestivé. Pes vylučuje moč často a v malých dávkách a kňučí při tom bolestí. Moč může být zabarvená nebo přímo obsahovat krev.

Pes by měl pít, stále pít. Dopřejte mu jeho oblíbený nápoj kromě mléka. Teplo bolesti zmírňuje. Jakmile nenastane rychlé zlepšení, pomůže veterinář, který už dost pomůže tím, že zbaví psa velkých bolestí.

Močové kameny

Bolest při močení, ale i při jiných úkonech u kterých musí pes ohnout hřbet, může signalizovat močové kameny (mohou se nacházet v močovém měchýři či močové trubici). Krev v moči je dalším příznakem. Jistotu může dát rentgenový snímek.

Pokud kámen nemůže projít močovou trubicí, doporučuje se operace, jestliže je pes jinak v pořádku.

Speciální dietu jako prevenci vzniku kamenů příliš nedoporučujeme, protože příčina jejich vzniku ještě není dostatečně objasněná.

Zápal předkožky

U starších psů se často na chlupech otvoru pro předkožku objevují zelenožluté kapky hnisu. Trochu ho odplavuje poslední moč. Jde o zápal předkožky. Nemějte strach, není to nebezpečné, jen nepříjemné a nechutné.

Od veterináře dostanete plastovou stříkačku s koncentrovaným antibiotikem, které je původně určené na léčení zápalu vemene u hovězího dobytka. Vzhledem k dlouhodobému účinku, při kterém nedochází k místnímu dráždění, se výborně hodí na ošetření předkožky u psů. Okolí předkožky očistíme vatovým tamponem nebo hadříkem, do otvoru opatrně zastrčíme zaoblený hrot stříkačky a dáme pozor, abychom ji nestrčili do močové trubice.

Vstříkneme několik kapek a lék opatrně jemnou venkovní masáží rozetřeme po celé zasažené oblasti. Lépe se pracuje s pěnovým přípravkem, který byl vyvinutý též na ošetření vemene.


TOPlist